Az I. Sikeres Magyar Bútorgyártók Kiállításának szakmai napjai

Idõpont: 2006. szeptember 12-13. 11:00-13:00

Helyszín: 1237 Budapest, Nagykõrösi út 349.
M5 Market épülete, konferenciaterem

Szeptember 12.
Elõadók:
Dr. Herczog László szakállamtitkár, Szociális és Munkaügyi Minisztérium
Dr. Papp István elnök, Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Fõfelügyelõség
Dr. Balogh István vezetõ tisztségviselõ, Pannónia Regia Kht.
Gyöngyösi László igazgató, Citibank Zrt.

Szeptember 13.
Elõadók:
Molnár-Gábor Csilla tanácsadó, ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.
Simon József kkv értékesítési támogató K&H Bank Zrt.
Leskó Tamás fõosztályvezetõ h., Gazdasági és Közlekedési Minisztérium

Szeptember 12.

Az elõadások 11 órakor kezdõdtek, Pólya Miklós fõvédnök köszöntõ szavait követõen.

Az elsõ elõadást Dr. Herczog László szakállamtitkár tartotta, melynek során a Szociális és Munkaügyi Minisztérium mûködését, céljait, fejlesztési koncepcióit mutatta be a hallgatóságnak. Az európai tapasztalatokat, európai modelleket figyelembe vevõ fejlesztési elképzelések a munka világának számos területét érinteni fogják. Szó esett az ágazati érdekképviseletek és az állam közötti szorosabb együttmûködésrõl, illetve az ágazati érdekképviseletek és az ágazatokban tevékenykedõ vállalkozások közötti együttmûködésrõl is.
A következõ elõadó Dr. Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Fõfelügyelõség elnöke volt. Elõadásában bemutatta a munkaügyi hatóság munkáját és lehetõségeit. Ennek keretében ismertette a hatósági ellenõrzések fõbb szempontjait és a bírságolási gyakorlatot. Szóba került az a probléma is, hogy a jelenlegi szabályozás számos ponton nem felel meg az életszerûség követelményének, mivel nem veszi figyelembe az egyes ágazatok sajátosságait. Itt példaként a mezõgazdasági dolgozók munkarendjét említette, akik a szabályok betartásával, esetlegesen az éves termény sikeres betakarítását veszélyeztetnék.
Ezen problémák feltárását és kiküszöbölését a gazdálkodó szervezetek, vállalkozások együttmûködésével tudja a hatóság megvalósítani.
A rövid ebédet követõen Dr. Balogh István, a Pannonia Regia Kht. vezetõ-tisztségviselõje tartott elõadást az innovációról, regionális fejlesztésrõl. Saját példájukon, a komáromi térségen keresztül mutatta be, hogy egy adott térség felemelkedésében milyen jelentõs szerepet tud betölteni egy elkötelezett szervezet, ha a térség erõforrásait összefogva -azt koordinálva- hajt végre egymással összehangolt projekteket. A vezetõ-tisztségviselõ ismertette az RS modellt is, amely hasonló innovatív szerepet tölt be, de nem térségi, hanem bútorágazati szerepvállalása révén.
A szakmai nap Gyöngyösi László igazgatónak, a Citibank munkatársának elõadásával zárult. Ezen elõadás során a Citibank rövid bemutatását követõen a kis- és középvállalkozásokat érintõ, különbözõ Citibank-termékek kerültek ismertetésre.


Szeptember 13.

A szakmai nap Molnár-Gábor Csillának, az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. Beszállítói és Tanácsadó Központ tanácsadójának elõadásával kezdõdött. Az elõadás révén a hallgatóság tagjai megismerkedhettek az ITD történetével, szervezetével, valamint azokkal a szolgáltatásokkal, amelyeket a szervezet a vállalkozások részére nyújtani tud. Bemutatásra került, hogy a külpiacokon való megjelenés esetén milyen segítséget tud az exporthoz, külföldi kiállításokon való megjelenéshez az ITD Hungary nyújtani.
Szó esett az üzletember találkozókról, beszállítói partnerekrõl, külföldi közbeszerzési tenderekhez való segítségnyújtásról is.
A következõ elõadó Simon József volt a K&H Bank részérõl. A K&H Bank tevékenységének bemutatását követõen az elõadó ismertette azon banki termékeket, amelyeket kis és középvállalkozásokat leginkább érdekelhetik.
Az ebédet követõen Leskó Tamás a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium fõosztályvezetõ-helyettese tartotta meg a szakmai napok utolsó elõadását, a hazai és közösségi támogatásokról.
Az elõadó ismertette a jelenlegi támogatási tendenciákat, valamint a II. Nemzeti Fejlesztési Terv 2007-2013 közötti idõszakára várható forrás-felhasználási lehetõségeket. Ezeken belül részletesen ismertetésre került a vissza-nem térítendõ támogatások rendszere, a fejlesztési célok, a várható támogatási intenzitás, valamint az igénybe vehetõ források évenkénti megoszlása vonatkozásában. A közösségi források mellett az igénybe vehetõ hazai támogatási formákról, valamint a fejlesztési hitelek igénybevételének lehetõségérõl is szó esett.

Ezen elõadással lezárultak az I. Sikeres Magyar Bútorgyártók Kiállításának szakmai napjai.

 

Budapest, 2006. szeptember 14.